Biega, krzyczy Pan Hilary:
'Gdzie są moje okulary?!'
Ja też dzisiaj pobawiłam się w tuwimowego Hilarego. Biegałam, krzyczałam i szukałam... Nie ma! Jak to nie ma? No tak... Nie ma! ŻADNA strona internetowa nie podała mi niekonwencjonalnych, nowych trendów odnośnie okularów. ŻADNA!
Przez kilkadziesiąt lat niewiele się zmieniło. Marki proponują co sezon nową kolekcję, ale te najbardziej znane bazują na tych samych modelach po dziś dzień. Wzory te są bestsellerami na rynku.
Marka Ray-Ban jest bezkonkurencyjna w dziedzinie kultowych modeli. Ma na swoim koncie aż 3!
Są to okulary, które pomimo upływu kilkudziesięciu lat dalej są na topie. Jeśli ktoś chciałby dokonać przyszłościowego zakupu to polecam wybrać jeden z ich ponadczasowych modeli. Setki marek wzoruje się i wzorowało na legendarnych Aviator'ach czy Wayfarer'ach. Dwa strzały padły, więc od razu przytoczę historię zarówno pierwszego i jak i drugiego modelu.
W przypadku marki Ray-Ban jest podobna historia jak w przypadku każdej marki, która specjalizowała się w produkcji wyposażenia dla wojska. Aviator'y odbyły dokładnie taką samą drogę jak bosmanki, budrysówki, plecaki i wiele innych dodatków.
W 1930 roku, po zleceniu przez armie amerykańską wykonania okularów dla pilotów, Bausch&Lomp zaprezentował swój projekt, który posiadał unikalny kształt oprawek z soczewkami przypominającymi krople wody. Model ten chronił pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach przy jednoczesnych zapewnieniu wyraźnego obrazu w polu widzenia. Tak powstały okulary Aviator, a zarazem firma Ray-Ban. Początkowo oprawki były wykonywane z plastiku. Dopiero w 1937 roku zastąpiono je metalowymi. W tym też roku zarejestrowano znak towarowy Ray-Ban.
Jednak to nie wystarczyło by stały się kultowe... Przełomowym momentem tego modelu był film 'Top Gun'(1986r) gdzie Tom Criuse - jako młody pilot nosił je dumnie na swym nosie!
Jeśli mowa o Tom'ie to należy zaznaczyć, że to on się przyczynił do powodzenia drugiego modelu - Wayfarer. Okulary te trafiły do sprzedaży w 1952 roku. Posiadały jednak dużo bardziej wyrazisty design niż poprzednie. Szkła tego modelu są obudowane grubą oprawką, która ma dużo ostrzejsze cięcia. Nadawały się one idealnie do produkcji filmowych.
Pierwszą wielką rolę zagrały w 'Śniadaniu u Tiffany'ego' gdzie nosiła je Audrey Hepburn. Później były jeszcze wykorzystywane w filmie 'Blues Brothers' oraz 'Ryzykowny interes' i to właśnie ta trzecia produkcja zapewniła marce takie powodzenie tego modelu.
Kolejny kultowy model to Ray-Ban Clubmaster. Ich premiera przypada na rok 1986. Kształtem zbliżone są do Wayfarer'ów jednak są dużo lżejsze. Dolna część plastikowej oprawka została zastąpiona metalową przez co tworzy się bardzo fajny pionowy podział.
Ten model również stał się kultowy dzięki hollywoodzkim produkcjom. Nosił je między innymi Kevin Costner w filmie „JFK”, Matt Damon w filmie „Utalentowany pan Ripley”, Tim Roth w filmie„Wściekłe psy” oraz Tom Hanks w „Złap mnie jeśli potrafisz”.
Clubmastery mają w sobie klasę i dobry ponadczasowy styl.
Następnym modelem okularów, który zasługują na miano ponadczasowych, są okulary a'la Jackie Kennedy Onassis. To ona zapoczątkowała w latach 70 modę na muchy. Pierwszy tego typu model zostały specjalnie zaprojektowany dla niej przez projektantkę Nine Ricci.
Jeśli jesteśmy już przy latach 70 to nie może zabraknąć kultowych Lenonek. Lenonki zostały spopularyzowane przez brytyjskiego muzyka Johna Lenona. Wprowadził on na całym świecie mode na noszenie tego typu oprawek. Najpopularniejsze stały się wśród hipisów, szczególnie z przyciemnianymi szkłami. Jednak światło dzienne ujrzały zdecydowanie wcześniej, bo już w 1880 roku używała je ludność angielska.
Przy kupnie okularów musicie pamiętać o kilku ważnych aspektach:
-certyfikat unii europejskiej (CE)
-filtr UV (400UV to najmocniejszy wariant)
-stopień przyciemnienia szkła (istnieją 4 kategorie, np: cat1 - przepuszczają 80% światła,
cat4 - przepuszczają 4-8% światła)
Wszystkie te informacje znajdziecie na wewnętrznej części 'uszka'!
Kierowco! Tak to do Ciebie! Pamiętaj by używać okularów z filtrem polaryzacyjnym, gdyż tylko ten filtr nie odbija światła, które może Cię oślepić podczas jazdy.
Kolejną bardzo ważna sprawą jest kolor soczewki. Istnieją dwa rodzaje:
-soczewka brązowa
-soczewka szara.
Ta pierwsza jest zdecydowanie lepsza dla wrażliwych oczu. Poprawia kolory, wyostrza kontrast przez co nasze oko podczas spacerów robi sobie mały czilik.
Natomiast soczewka szara odzwierciedla nam rzeczywistość, przyciemnia.
W przypadku dobrego doboru okularów do naszej twarzy musimy pamiętać, że nasza twarz się zmienia. Jej kształt zależy chociażby od uczesania, więc najważniejsze żeby się sobie w nich podobać. To Ty masz się w nich czuć dobrze. Kupujemy je dla siebie, więc jeśli masz małą twarz, ale lubisz chodzić w muchach - chodź w nich!
NIE OMIESZKAM JEDNAK WTRĄCIĆ SWOICH TRZECH GROSZY! A więc:
TWARZ OKRĄGŁA - oprawki o kanciastym kształcie, gdyż niwelują krągłość twarzy. Wyrazisty kolor dodatkowo wysmukli twarz.
TWARZ KWADRATOWA - oprawki o zaokrąglonym kształcie. Dolne zaokrąglenie oprawek załagodzi silne rysy żuchwy.
TWARZ TRÓJKĄTNA - potrzebuje załagodzenia rysów twarzy, więc świetnie będzie się prezentować w okrągłych oprawkach bądź zaokrąglonych w dolnej części. Powinny mieć delikatną obudowę i prostą linię dolną.
TWARZ PODŁUŻNA - oprawki delikatnie zaokrąglone, stosunkowo nisko osadzone. Najważniejsze żeby linia okularów znajdowała się gdzieś w połowie wysokości twarzy.
TWARZ OWALNA - noś co chcesz!
Ponad to jest kilka rzeczy, których powinniśmy przestrzegać, ale które nie są związane z kształtem oprawek. Są to bardziej takie kropeczki nad 'i' w kwestii estetycznej. Po raz NOS!
Okulary muszą leżeć idealnie na górnej części nosa - NIE MOGĄ ODSTAWAĆ!
W przypadku okularów z poduszeczkami musimy pamiętać, że poduszeczki muszą leżeć na nosie, a nie wisieć w powietrzu.
Po dwa POLICZKI! Okulary nie mogą wbijać się nam w policzki, bo przy każdym uśmiechnięciu będą latały nam po całej twarzy.
DUŻY NOS - okulary, które posiadają szeroki mostek przez co można je nosić niżej. Ciemny kolor mostka dodatkowo mniejszy optycznie nos.
MAŁY NOS - okulary, które posiadają wysoki mostek przez co wydłużają nos. Jasny kolor mostka wydłuży optycznie nos.
WYSOKIE CZOŁO - wszystkie okulary, które zakryją nasze brwi czyli zmniejszą czoło).