niedziela, 28 lipca 2013

HILARY

Biega, krzyczy Pan Hilary:
'Gdzie są moje okulary?!'

Ja też dzisiaj pobawiłam się w tuwimowego Hilarego. Biegałam, krzyczałam i szukałam... Nie ma! Jak to nie ma? No tak... Nie ma! ŻADNA strona internetowa nie podała mi niekonwencjonalnych, nowych trendów odnośnie okularów. ŻADNA!

Przez kilkadziesiąt lat niewiele się zmieniło. Marki proponują co sezon nową kolekcję, ale te najbardziej znane bazują na tych samych modelach po dziś dzień. Wzory te są bestsellerami na rynku. 

Marka Ray-Ban jest bezkonkurencyjna w dziedzinie kultowych modeli. Ma na swoim koncie aż 3!
Są to okulary, które pomimo upływu kilkudziesięciu lat dalej są na topie. Jeśli ktoś chciałby dokonać przyszłościowego zakupu to polecam wybrać jeden z ich ponadczasowych modeli.  Setki marek wzoruje się i wzorowało na legendarnych Aviator'ach czy Wayfarer'ach. Dwa strzały padły, więc od razu przytoczę historię zarówno pierwszego i jak i drugiego modelu.

W przypadku marki Ray-Ban jest podobna historia jak w przypadku każdej marki, która specjalizowała się w produkcji wyposażenia dla wojska. Aviator'y odbyły dokładnie taką samą drogę jak bosmanki, budrysówki, plecaki i wiele innych dodatków. 

W 1930 roku, po zleceniu przez armie amerykańską wykonania okularów dla pilotów, Bausch&Lomp zaprezentował swój projekt, który posiadał unikalny kształt oprawek z soczewkami przypominającymi krople wody. Model ten chronił pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach przy jednoczesnych zapewnieniu wyraźnego obrazu w polu widzenia. Tak powstały okulary Aviator, a zarazem firma Ray-Ban. Początkowo oprawki były wykonywane z plastiku. Dopiero w 1937 roku zastąpiono je metalowymi. W tym też roku zarejestrowano znak towarowy Ray-Ban.
Jednak to nie wystarczyło by stały się kultowe... Przełomowym momentem tego modelu był film 'Top Gun'(1986r) gdzie Tom Criuse - jako młody pilot nosił je dumnie na swym nosie!
Jeśli mowa o Tom'ie to należy zaznaczyć, że to on się przyczynił do powodzenia drugiego modelu - Wayfarer. Okulary te trafiły do sprzedaży w 1952 roku. Posiadały jednak dużo bardziej wyrazisty design niż poprzednie. Szkła tego modelu są obudowane grubą oprawką, która ma dużo ostrzejsze cięcia. Nadawały się one idealnie do produkcji filmowych.

Pierwszą wielką rolę zagrały w 'Śniadaniu u Tiffany'ego' gdzie nosiła je Audrey Hepburn. Później były jeszcze wykorzystywane w filmie 'Blues Brothers' oraz 'Ryzykowny interes' i to właśnie ta trzecia produkcja zapewniła marce takie powodzenie tego modelu.


Kolejny kultowy model to Ray-Ban Clubmaster. Ich premiera przypada na rok 1986. Kształtem zbliżone są do Wayfarer'ów jednak są dużo lżejsze. Dolna część plastikowej oprawka została zastąpiona metalową przez co tworzy się bardzo fajny pionowy podział. 

Ten model również stał się kultowy dzięki hollywoodzkim produkcjom. Nosił je między innymi Kevin Costner w filmie „JFK”, Matt Damon w filmie „Utalentowany pan Ripley”,  Tim Roth w filmie„Wściekłe psy” oraz Tom Hanks w „Złap mnie jeśli potrafisz”.
Clubmastery mają w sobie klasę i dobry ponadczasowy styl.
Następnym modelem okularów, który zasługują na miano ponadczasowych, są okulary a'la Jackie Kennedy Onassis. To ona zapoczątkowała w latach 70 modę na muchy. Pierwszy tego typu model zostały specjalnie zaprojektowany dla niej przez projektantkę Nine Ricci. 
Jeśli jesteśmy już przy latach 70 to nie może zabraknąć kultowych Lenonek. Lenonki zostały spopularyzowane przez brytyjskiego muzyka Johna Lenona. Wprowadził on na całym świecie mode na noszenie tego typu oprawek. Najpopularniejsze stały się wśród hipisów, szczególnie z przyciemnianymi szkłami. Jednak światło dzienne ujrzały zdecydowanie wcześniej, bo już w 1880 roku używała je ludność angielska.
Przy kupnie okularów musicie pamiętać o kilku ważnych aspektach:
-certyfikat unii europejskiej (CE)
-filtr UV (400UV  to najmocniejszy wariant)
-stopień przyciemnienia szkła (istnieją 4 kategorie, np: cat1 - przepuszczają 80% światła,
                                                                                                 cat4 - przepuszczają 4-8% światła)

Wszystkie te informacje znajdziecie na wewnętrznej części 'uszka'!

Kierowco! Tak to do Ciebie! Pamiętaj by używać okularów z filtrem polaryzacyjnym, gdyż tylko ten filtr nie odbija światła, które może Cię oślepić podczas jazdy.

Kolejną bardzo ważna sprawą jest kolor soczewki. Istnieją dwa rodzaje:
-soczewka brązowa 
-soczewka szara. 
Ta pierwsza jest zdecydowanie lepsza dla wrażliwych oczu. Poprawia kolory, wyostrza kontrast przez co nasze oko podczas spacerów robi sobie mały czilik.
Natomiast soczewka szara odzwierciedla nam rzeczywistość, przyciemnia.

W przypadku dobrego doboru okularów do naszej twarzy musimy pamiętać, że nasza twarz się zmienia. Jej kształt zależy chociażby od uczesania, więc najważniejsze żeby się sobie w nich podobać. To Ty masz się w nich czuć dobrze. Kupujemy je dla siebie, więc jeśli masz małą twarz, ale lubisz chodzić w muchach - chodź w nich!

NIE OMIESZKAM JEDNAK WTRĄCIĆ SWOICH TRZECH GROSZY! A więc:
TWARZ OKRĄGŁA - oprawki o kanciastym kształcie, gdyż niwelują krągłość twarzy. Wyrazisty kolor dodatkowo wysmukli twarz.
TWARZ KWADRATOWA - oprawki o zaokrąglonym kształcie. Dolne zaokrąglenie oprawek załagodzi silne rysy żuchwy.
TWARZ TRÓJKĄTNA - potrzebuje załagodzenia rysów twarzy, więc świetnie będzie się prezentować w okrągłych oprawkach bądź zaokrąglonych w dolnej części. Powinny mieć delikatną obudowę i prostą linię dolną.
TWARZ PODŁUŻNA - oprawki delikatnie zaokrąglone, stosunkowo nisko osadzone. Najważniejsze żeby linia okularów znajdowała się gdzieś w połowie wysokości twarzy.
TWARZ OWALNA - noś co chcesz!

Ponad to jest kilka rzeczy, których powinniśmy przestrzegać, ale które nie są związane z kształtem oprawek. Są to bardziej takie kropeczki nad 'i' w kwestii estetycznej. Po raz NOS! 
Okulary muszą leżeć idealnie na górnej części nosa - NIE MOGĄ ODSTAWAĆ!
W przypadku okularów z poduszeczkami musimy pamiętać, że poduszeczki muszą leżeć na nosie, a nie wisieć w powietrzu.
Po dwa POLICZKI! Okulary nie mogą wbijać się nam w policzki, bo przy każdym uśmiechnięciu będą latały nam po całej twarzy.

DUŻY NOS - okulary, które posiadają szeroki mostek przez co można je nosić niżej. Ciemny kolor mostka dodatkowo mniejszy optycznie nos.
MAŁY NOS - okulary, które posiadają wysoki mostek przez co wydłużają nos. Jasny kolor mostka wydłuży optycznie nos.
WYSOKIE CZOŁO - wszystkie okulary, które zakryją nasze brwi czyli zmniejszą czoło).
                                                                                      

OBUWIE?

Jak zawsze zacznę od 'końca'... W cudzysłowiu, bo przecież obuwie to najważniejszy element stylizacji. Dzisiaj na tapecie BUTY. Risercz w sieci, w głowie i mamy notkę. Czemu? Aaa bo mnie Tobiasz z FV sprowokował! Przeglądając wall'a natknęłam się na notkę, gdzie jak zawsze nasz król print screen'a wykonał świetną robotę. Strona marki Mango została przetłumaczona na język polski z małymi niedociągnięciami... Pumps to przecież NIE PUMPY! Słońce strasznie raziło mnie w oczy, więc chwyciłam się za głowę z podwojoną siłą. Bolało...

Dobra! Tylko sobie zakurzę puszczę hałsy i przechodzę do sedna!

Nie chciałabym zanudzić was historią obuwia, o której możecie przeczytać chociażby na wikipedii, więc przytoczę tylko zdanie mojego przyjaciela: 'obuwie to najgorszy wynalazek człowieka'... Zgadzam się z nim w 100% (on taki mądry, bo przeczytał o tym gdzieś)!a

1. ADIDASY/SNEAKERSY - potocznie obuwie sportowe
2. BALERINY - rodzaj czółenka damskiego na płaskiej podeszwie. Mogą mieć wydłużony nosek, być obszyte gumką, wykonane ze skóry, zamszu, gumy itd.
3. BALETKI - buty do baletu. Wykonane ze skóry, bądź płótna. Mają za zadnie przylegać do stopy. Nie służą do stania na czubkach.
4. BAMBOSZE - ciepły, miękki, zabudowany pantofel domowy.
5. BOTKI - buty z cholewką do kostki. Mogą być na płaskim/wysokim obcasie/koturnie, zaokrąglone/do szpica, z wycięciem/bez wycięcia.
6. BUTY DO FLAMENCO - posiadają 5 cm obcas, zaokrąglony czubek, wycięcie jak w przypadku czółenek damskich oraz zapięcie nad śródstopiem. 
7. JAZZÓWKI - posiadają płaską, miękką podeszwę, są sznurowane. Kształtem w dzisiejszych czasach często odbiegają od pierwotnej wersji.
8. BUTY DO STEPOWANIA - posiadają mocną cholewkę i podeszwę, która podbita jest blaszkami.
9. BUTY NARCIARSKIE - pozwólcie, że nie wrzucę zdjęcia. Przecież każdy wie jak wyglądają buty narciarskie czy też snowboardowe.

10. BUTY DLA ZWIERZĄT - ten wątek pozostawię bez komentarza.

11. BUTY ŚLUBNE - należy zadać sobie pytanie: 'czy muszą być białe?', 'czy muszą mieć formę 'trumniaków', bądź klasycznych szpilek'... Odpowiedź jest prosta... Outfity ślubne są tak urozmaicane, że klasyczne ślubne obuwie nie cieszy się już takim powodzeniem. Dobrze, bardzo dobrze!

12. BUTY DO WINDSURFINGU - obuwie przeznaczone do sportów wodnych.
13. BUTY WSPINACZKOWE
14. CHODAKI - chodziłabym... w 2011 roku nastąpił ich powrót. Niestety były udziwnione - 'ulepszone' przez co kompletnie nie podobał mi się ich dizajn. 
Chyba se kupie! No popatrzcie sami jakie są cudowne! Minimalistyczne, kultowe obuwie z dzieciństwa. Ajlajkit!
15. CIŻEMKI - półbuciki męskie z krótką cholewką, z miękkiej skóry, czasami z bardzo długim i wąskim czubkiem (średniowiecze).
16. CROCKSY - obuwie wykonane ze specjalnej żywicy komórkowej zamkniętej, odpornej na bakterie. Posiadają ortopedyczny kształt przez co są bardzo zdrowe i wygodne. Nie pochłaniają zapachu, a dodatkowo są bardzo lekkie.
17.  EMU - australijski projekt, który ma za zadanie w zimie grzać, a latem chłodzić. Wykonane są z wełny merynosów. Mają płaską podeszwę i długą cholewkę.
18. ESPADRYLE - cechą charakterystyczną tych butów jest podeszwa wykonana ze sznurka. Mogą być płaskie, bądź na koturnie, najczęściej płócienne.
19. GETA - drewniane japońskie obuwie, które przypomina kultowe chodaki. Noszone są z tradycyjnym japońskim strojem - kimono lub yukata.
20. GLANY - ciężkie, skórzane buty, wzmocnione blachą na palcach.
21. MARTENSY - wyrób glanopodobny. Różni się od glanów jednak tym, że jest elastyczny, odporny na benzynę, oleje, kwasy, itd. Posiada 'poduszkę powietrzną', bajeranckie obszycia i jest lekki, a co najważniejsze jest obuwiem ortopedycznym.
22. HALÓWKI - buty sportowe, które przeznaczone są do gry na hali sportowej. Pozsiadają dość gładką, jasną podeszwę.
23. JAPONKI - klapki, bądź sandały, których elementem charakterystycznym są dwa paski, dzięki którym utrzymują się na stopie. Jeden z nich przechodzi pomiędzy palcami, natomiast drugi przez przednią część stopy.
24. KALOSZE - gumowe obuwie chroniące nogi, bądź buty przed zamoczeniem.
25. KIERPCE - Tradycyjne obuwie skórzane noszone przez górali. Ich wytrzymałość zawdzięczamy wykonaniu z prawdziwej, twardej skóry.


26. KLAPKI - rodzaj lekkiego obuwia. Bardzo często wykonywane z tworzyw wodoodpornych jak i ze skóry. Mają gołą piętę oraz palce. Utrzymują się na stopie za pomocą paska, który przechodzi przez przednią część stopy.
27. BUTY KOLARSKIE - buty przeznaczone do jazdy rowerem, ma specjalną usztywnioną podeszwę a właściwy kształt cholewki pomaga w stabilizacji stopy.
28. KORKI - buty piłkarskie, na których podeszwie znajdują się korki (kolce). Służą one do zwiększenia przyczepności do murawy.
29. KOWBOJKI - skórzany but na obcasie z wysoką, zaokrągloną u góry cholewką i spiczastym czubkiem.
29. OFICERKI - zazwyczaj skórzane buty o wysokiej cholewce, nie posiadają sztywną podeszwę bez bieżnika. Używane do jazdy konnej.
30. SASZKI - można rzec, że to są po prostu botki/kozaki, ale ja tym mianem określam buty z cholewką za kostkę bądź do połowy uda, na niskim, zwężającym się/płaskim obcasie z okrągło-szpiczastym czubkiem.
31. KOZAKI - wysokie buty na chłodniejsze dni - ocieplane. Nie mają ściśle określonej wysokości obcasa. Cholewka musi być jednak powyżej kostki. (ocieplane buty z cholewką do kosty określane są mianem botków).

32. LACZKI/KAPCIE - pantofel domowy, bez zabudowanej pięty.
33. LORDSY - buty z 'języczkiem' na małym obcasie.
34. MOKASYNY - rodzaj obuwia, wykonany z wyprawionej naturalnymi metodami skóry jelenia, łosia, wapiti lub bizona. Elementem charakterystycznym jest zewnętrzne zeszycie górnej i bocznej części w przedniej części buta.
35. NEOPRONÓWKI -buty przeznaczone do chodzenia po rafach koralowych.
36.  PANTOFLE - elegancki rodzaj obuwia damskiego o niskiej cholewce (poniżej kostki).
37. PIONIERKI - obuwie skórzane, za kostkę, przeznaczone do turystyki. Zwykle na głęboko żłobionej podeszwie. Popularne wśród turystów i harcerzy do końca lat 90.
38. TIMBERLANDY - 'żółciaki' to pierwsze na świecie obuwie, które było w 100% wodoodporne. Początkowo używane tylko do wspinaczki, później przez robotników w ekstremalnych warunkach. Bardzo dobrej jakości, wygodne, skórzane buty. Stały się kultowym obuwiem dzięki kulturze hip-hopu.
39. DESANTÓWKI - wojskowe obuwie o dużej wytrzymałości. Wykonane ze skóry, posiada cholewkę do połowy łydki i wyraźny bieżnik na podeszwie. Jest sznurowane.
40. BIRKENSTOCK - nazwa butów, która pochodzi od nazwy marki zajmującej się ich produkcją. Jest to obuwie ortopedyczne, wykonane ze skóry, przez co bardzo wygodne. Wyróżnić możemy kilka modeli: klapki, sandały, japonki... Ich cechą charakterystyczną są paski, które można regulować klamrą - identyczną jak w pasku do spodni oraz wyższa podeszwa z zagłębieniem na stopę. W takich klapeczkach niestraszne nam nogi stołu.  Pomimo tego, że palce są odkryte przed stłuczeniami chroni nas podeszwa.
Po wypuszczeniu w poprzednim sezonie klapków o podobnym design'ie przez Celine zyskały one nowe życie. Sama mam na nie chrapkę!
41. PEEPTOE - buty, których elementem charakterystycznym jest niewielki otwór na czubku. Rodzaj materiału, podeszwy oraz wysokość cholewki nie ma znaczenia


42. CZÓŁENKA - mocno wykrojone, ale okalające stopę dookoła. wysokość ich obcasa nie ma znaczenia.
43. PŁETWY - no... to płynę!

44. POINTY - sztywne buty do baletu, można stać w nich na palcach.
45. PUMPS - Buty do tańca irlandzkiego, używane w tańcach soft. W języku angielskim mianem 'pumps' określa się balerinki.
46. RZYMIANKI - Sandały na płaskiej podeszwie, wykonane z dużej ilości pasków, wzorowane na sandałach rzymskich legionistów.
47. SABOT - oryginalnie obuwie stworzone wyłącznie z drewna, używane przez biednych chłopów w Holandii.
48. SANDAŁY - rodzaj otwartego obuwia składającego się z podeszwy i pasków, które utrzymują sandał na stopie. Mogą być płaskie, bądź na obcasie.
49. STARTÓWKI - bardzo lekkie, pozbawione amortyzacji buty przeznaczone do biegania, posiadają usztywnienie śródstopia, które ma za zadanie stabilizować stopę przed skręceniem.
50. SZPILKI - buty na wysokim, wąskim obcasie noszone najczęściej przez kobiety. Wymyślone zostały w XIX wieku przez fizyka Olbrechta Kliczkę. Mogą mieć formę klasyczną (jak na zdjęciu), bądź platformę pod palcami.
51. SZTYBLETY - skórzane buty na płaskiej podeszwie i z nierozcinaną cholewą ponad kostkę, która zaopatrzona jest w elastyczną gumę po bokach ułatwiającą zakładanie. Pierwotnie używane w jeździectwie.
52. ŚNIEGOWCE/MUKLUKI - nieprzemakalne zimowe buty do chodzenia po śniegu.
53. TRAMPKI - rodzaj sportowego, sznurowanego obuwia tekstylnego, na podeszwie z gumy. Gumowe podeszwy w obuwiu wprowadził Wait Webster. Najbardziej popularne są Conversy, które początkowo były butami do koszykówki.
54. TRAPERY - bardzo solidne i przeznaczone głównie do chodzenia po nierównych powierzchniach. Są odporne na przemakanie, najczęściej są ocieplone w środku, przez co można je nosić także zimą oraz jesienią.
55. BUTY TREKKINGOWE - Jest to specyficzne obuwie, mające zapewnić nam komfort chodzenia, przyczepność oraz stabilność, a także skutecznie chronić przed urazami mechanicznymi. Idealne na długie wycieczki, wspinaczki górskie, ale również na codzień.
56.  WĘDKARSKIE - inaczej wodery, niezbędny atrybut każdego dobrego wędkarza, idealnie nadają się także do pracy np. w kanalizacji.


57. VIBRAM - buty przypominające rękawiczki to buty przylegające do stopy na specjalnej gumowej podeszwie. Niezwykle wygodne. Przeznaczone do joggingu. Nazwa ich wzięła się od nazwy firmy.
58. MELISKI - płaskie, bądź na obcasie buty z gumy.